Michel Piquemal "Bajki filozoficzne"

Znalezione obrazy dla zapytania sercePo przeczytaniu bajki filozoficznej "Niewidzialna kryjówka" mogą w człowieku zrodzić się różnorodne refleksje.

Wiele lat temu W. Shakespeare zachęcał ludzi do podjęcia pewnych działań i zmiany punktu widzenia. W jednym ze swoich utworów napisał:
"Zdaje mi się, że widzę....gdzie? Przed oczyma duszy mojej".
W epoce romantyzmu do owych słów odniósł się w swojej twórczości A. Mickiewicz. W "Romantyczności" poeta zawarł  pogląd na temat prawdy, której nie można zobaczyć poprzez pryzmat szkiełka i oka:
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko.
Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce.
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
Miej serce i patrzaj w serce!"
W życiu nie chodzi o to, by myśleć niemal jak romantycy i wszystko pojmować przez pryzmat uczuć. Chodzi o to, by umieć odnaleźć w sobie największą wartość. To właśnie serce jest miejscem, w którym znajduje się wiele. Jest to niewidzialna kryjówka, w której możemy pomieścić wszystkie uczucia, niekiedy niewidoczne dla oczu innych ludzi. W sercu każdego człowieka znajduje się prawdziwa boska moc, niestety w dzisiejszych czasach rzadko kto ma chwilę, by tam zajrzeć i przekonać się jakie wartości skrywamy w nas samych. Mamy czas niemal na wszystko, jesteśmy pochłonięci pracą, karierą, dążeniem do sukcesu, posiadaniem cudownej rodziny i wielu dóbr materialnych, a zapominamy o tym, co znajduje się w nas samych. Niewłaściwe pojmowanie samego siebie wielokrotnie doprowadza do poczucia osamotnienia i zagubienia. Największa wartość jest w nas samych. Dlaczego zatem ludzie nie szukają jej tam, gdzie trzeba?

Drogi czytelniku, może sięgniesz po jedną z bajek filozoficznych i zastanowisz się nad tym, co w życiu jest najważniejsze? Zajrzyj w głąb siebie i sprawdź co kryje się w Twoim sercu, może znajdziesz tam największy skarb, o którym nawet nie śniłeś.

Komentarze