Agata Kołakowska "Pokrewne dusze"

Samotność jest coraz powszechniejszym problemem wśród współczesnego społeczeństwa. Jak napisała autorka w swojej książce: każdy z nas jest sam, niezależnie od tego, ilu ludzi go otacza. Niekiedy strach przed samotnością jest tak duży, że osoba nie może sobie z tym poradzić, nic więc dziwnego, że część ludzi udaje się do specjalisty. Czy korzystanie z usług psychologa można uznać za coś wstydliwego? Okazuje się, że dla niektórych jest to jeszcze temat tabu. Ludzie twierdzą, że jeśli potrzebujesz pomocy, to znaczy że jesteś słaby. A czy nie jest przypadkiem odwrotnie? Jeśli korzystasz z pomocy psychologa, to znaczy że jesteś osobą dojrzałą i świadomą tego, co się dzieje w twojej głowie a także jesteś człowiekiem odważnym, który nie boi się prosić o pomoc specjalisty. Jednak żeby skutecznie pomagać innym, najpierw należy pomóc samemu sobie. Kiedy trafimy na psychologa, który nie stosuje konwencjonalnych metod leczenia, tylko posuwa się dalej, to znaczy że łamie wszelkie zasady i etyczne zachowanie. Istnieje granica udzielania pomocy drugiemu człowiekowi. Jeśli na siłę chcemy kogoś uszczęśliwić, to efekt może być wręcz odwrotny. Jak więc znaleźć dobrego psychologa? Czy ktoś, kto miał cudowne dzieciństwo i zawsze był szczęśliwy będzie dobrym psychologiem? A może aby zrozumieć drugiego człowieka samemu trzeba doświadczyć tragedii i przejść prze ogrom cierpienia.
Pokrewne dusze poruszają jeszcze jeden problem dotyczący uzależnienia od drugiego człowieka. Kiedy żyjemy z kimś w bliskich relacjach, w mniejszym lub większym stopniu czujemy się zależni od tej drugiej osoby. Część rzeczy robimy wspólnie i nie ma w tym nic złego. Posiadanie dobrego przyjaciela i bratniej duszy jest wręcz czymś upragnionym. Problem pojawia się wtedy, gdy tracimy własną samodzielność na rzecz drugiego człowieka, bez którego nie potrafimy, bądź nie możemy podjąć żadnej decyzji i nic zrobić. Jest to rodzaj uzależnienia emocjonalnego, które utrudnia relacje obojgu, niezależnie czy będą to siostry, przyjaciółki, czy mąż i żona. Taki związek zaczyna być toksyczny i bardzo męczący, staje się niczym nałóg i obejmuje szereg zachowań, które wymykają się spod kontroli. Często uzależnienie emocjonalne jest mylone z oddaniem, poświęceniem i miłością. Strach przed utratą drugiej osoby doprowadza do nieracjonalnych działań, podczas których człowiek stara się spełniać oczekiwania, marzenia i zachcianki drugiej osoby. Rezygnuje sam ze swoich pasji, by uszczęśliwić tego drugiego człowieka. Ale robi to na siłę, ponieważ ta druga osoba nie zawsze chce być aż "tak szczęśliwa".
Problem psychicznej zależności od drugiego człowieka jest dość popularny, ale w większości przypadków dotyczy kobiet. Przyczyn tego typu zachowania można dopatrywać się w dzieciństwie osoby uzależnionej oraz w braku stabilności emocjonalnej. Dlatego też w tego typu problemach niezbędna jest terapia psychologiczna.
Życie jest nieustanną walką, w której niekiedy ponosi się porażki, ale nawet jeśli przegra się bitwę, to nie znaczy, że nie wygra się wojny. Trzeba mieć nadzieję do samego końca, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy znajdziesz kogoś, kto cię zrozumie, a przynajmniej będzie próbował.

Inspirujące cytaty

Komentarze