Wiesław Myśliwski "Widnokrąg"

Jak podaje definicja słownikowa - widnokrąg jest linią pozornego zetknięcia się nieba z ziemią. O czym może być więc książka, która posiada taki tytuł? Nie sposób określić jej jednym zdaniem. Jerzy Jarzębski spróbował odnieść się do treści i na obwolucie napisał: "Widnokrąg jest z pewnością osobisty i w sporej na pewno mierze autobiograficzny (…)  tajemnicą jest fenomen życia - narodzin, przechodzenia z dzieciństwa w młodość, dojrzewania, starości i śmierci."
Pewnego dnia siadasz przed zdjęciem i zaczynasz wspominać miniony czas. Nachodzą Cię różne refleksje, oczyma wyobraźni widzisz wydarzenia, które miały miejsce wiele lat temu. Dla kogoś innego skrawek Twojej przeszłości jest bezwartościowy, dla Ciebie ma on ogromne znaczenie, ponieważ to Twój wycinek z życia. Wspominasz i zastanawiasz się jak to było, niekiedy może nawet uronisz łzę. Przestrzeń określa nasze odczucia i wyobrażenia, a w konsekwencji nasz los. To właśnie wszystko co nas otacza, łącznie ze stykającym się niebem i ziemią, kształtują nasze życie. We wszechświecie jesteśmy elementem, który maleńki, ale silny, może wpływać na otoczenie i nas samych.
Powieściowy widnokrąg to osobiste ukazanie człowieka, który poszerza swoje granice poprzez kolejne doświadczenia życiowe. Bo cóż nas w życiu ogranicza? Tylko my sami: bo najciężej jest ruszyć. Nie dojść, ale ruszyć. Dać ten pierwszy krok. Bo ten pierwszy krok nie jest krokiem nóg, lecz serca. To serce najpierw rusza, a dopiero nogi zaczynają za nim iść. A na to nie tylko trzeba siły, ale i przeznaczenia, żeby przemóc serce i powiedzieć, to ruszam. To chyba najsłynniejszy cytat pochodzący z książki Myśliwskiego. Słowa, które zawierają prawdę o nas samych, o naszych słabościach. Bo czyż nie jest tak, że mamy marzenia, ale strach ogranicza nas w podejmowaniu działań. Serce dyktuje nam, kiedy należy ruszyć. Ale do tego trzeba odznaczać się siłą i determinacją, której niekiedy brakuje. Dlatego warto w życiu patrzeć na wiele rzeczy nie tylko z perspektywy oczu. Wspominał o tym nawet sam wieszcz Adam Mickiewicz w "Romantyczności": "czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko". Myśliwski podkreśla, że ma podobne zdanie i pisze: bo widzi się to, co się czuje. Nie samymi oczami się tylko widzi.
Dlatego serce w dokonywaniu wyborów odgrywa ważną rolę. Trzeba się przemóc i ruszyć sercem, a okaże się, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Inspirujące cytaty

Komentarze