Alex Kava "Kolekcjoner"

Świadomie podjęta decyzja o zostaniu dawcą może pomóc wielu ludziom. Podobno jeden dawca, jeśli wykorzysta się jego kości, tkanki, wiązadła, skórę, może pomóc pięćdziesięciu żywym. Takie szlachetne działanie jest niezwykle ważne dla tych, którzy latami czekają w kolejce na przeszczep. Oczywiście szlachetność polega na tym, że dawca robi to świadomie, a biorca postępuje legalnie. A co jeśli jeden z tych elementów jest zachwiany?
Od wieków wiele osób marzyło o tym, by w bardzo krótkim czasie zdobyć majątek. Posiadanie dużej gotówki kusi. Jednak nie każdy potrafi pracować uczciwie, aby zdobyć pieniądze. Niektórzy ludzie nie chcą czekać wielu lat, aby spełnić swoje marzenia, na realizację których potrzebna jest gotówka. Bo właśnie wiele lat zajmuje uczciwa praca i dochodzenie do celu, dla wielu osób to zbyt długo, by zarobić tyle ile chcą. Dlatego też niektórzy dążą do celu po trupach. Szybka gotówka może skusić nie jednego. Nie zawsze łatwo ją zdobyć, ale przyrost na koncie bankowym nie wymaga tłumaczenia się jak - tylko ile.
W sprzyjających okolicznościach giną ludzie. Zaginiony człowiek nieświadomie staje się dawcą. Życie ludzkie zaczyna przeliczać się na kwoty. Ile jest warte jedno ludzkie ciało, skoro handlarze organami inkasują niewyobrażalne kwoty za każdy organ? Niewinni ludzie umierają ze względów czysto zarobkowych. A popyt na organy jest ogromny. Część z nich pozyskuje się od zmarłych, których rodzina z pewnością nie zainteresuje się sprawą, część organów pochodzi od ludzi uprowadzonych. Tak brutalną prawdę opisuje autorka w Kolekcjonerze. Kava pokazuje do czego zdolny jest człowiek, jeśli chce szybko zarobić. Nie ma wtedy żadnych barier, nie liczy się jakość, tylko ważna jest ilość.

W międzyczasie pisarka przemyca w swoim kryminale bardzo delikatny, ale jakże ważny problem, dotyczący relacji przełożony - podwładny. Główna bohaterka książki - Maggie O'Dell - jest niezwykle utalentowanym profilerem, pracuje jako agentka specjalna, śledzi morderców, psychopatów i przestępców, zagłębia się w ich zakamarki duszy i umysłu. To ona najczęściej prawidłowo typuje kto jest mordercą, jej profesjonalizm sprawia, że kobieta się nie myli. A to może być dla niektórych drażniące. Jej obecny szef nie akceptuje zwycięstw agentki, dlatego wysyła ją na coraz trudniejsze misje, gdyż ma nadzieję, że pewnego razu Maggie nie zdoła rozwiązać zagadki i przełożony będzie miał pretekst do zwolnienia jej. Często jest tak, że szef nie toleruje pracowników, którzy są od niego lepsi, ponieważ mogą oni stać się dla niego zagrożeniem. Ta kwestia uświadamia nam jak zawistni potrafią być ludzie, jak bardzo brakuje w społeczeństwie tolerancji i zrozumienia. Najlepszych, sumiennych pracowników powinno się podziwiać i naśladować, a nie niszczyć.
Kolekcjoner nie należy do najbardziej udanych książek Kavy, jednak można usiąść z Kavą przy kawie i rozważyć kilka kwestii dotyczących człowieka i wyznawanych wartości.

Komentarze