Chris Carter "Geniusz zbrodni"

Geniusz to osoba niezwykle utalentowana co najmniej w jednej dziedzinie. Dość często zdarza się słyszeć o różnych geniuszach. Podziwiamy ich za niezwykłą inteligencję, bystrość umysłu i możliwości, których nie ma przeciętny człowiek. Są chwile, kiedy zazdrościmy im ich osiągnięć, gdyż mamy świadomość, że my nigdy nie będziemy równie sławni jak oni.

W powieści Geniusz zbrodni autor tradycyjnie posługuje się postacią detektywa, który jest ponadprzeciętnie inteligentny. Dużo wcześniej skończył szkołę, a doktorat zrobił w wieku, kiedy inni dopiero zaczynali studia. Tym razem detektyw Hunter trafia na godnego siebie przeciwnika. Zbrodniarz okazuje się geniuszem z dziedziny psychologii.
Morderca udowadnia, że umysł ludzki jest materią, którą można ukształtować w dowolny sposób, potrzeba tylko odpowiedniej determinacji i czasu. Poprzez zastosowanie właściwych technik psychologicznych oraz medytację można kontrolować własne emocje. Jest to niezwykle trudne przedsięwzięcie, ponieważ niekiedy wystarczy tylko chwila, by narodził się w człowieku gniew. Trzeba długo trenować, by dojść do perfekcji. Ale jest to możliwe. Dla współczesnego człowieka wielokrotnie jest to temat wart zainteresowania, ponieważ chcemy nauczyć się panować nad emocjami, bo one mają niesamowity wpływ na nasz fizyczny i psychiczny dobrobyt. Oczywiście wszystkie emocje: rozpacz, gniew, miłość, współczucie, są ważnym elementem ludzkiego życia. Dlaczego więc część ludzi chce umieć nad nimi panować? Istnieje różnica pomiędzy emocjami, są tzw., pozytywne emocje, które nas wzmacniają i motywują do działania, ale istnieją także emocje negatywne: gniew, strach, smutek, depresja, które sprawiają problem. Wpływają one na nasze szczęście i powodzenie w życiu oraz powstrzymują nasz rozwój. Czasem brakuje nam nadziei i żyjemy w poczuciu, że smutek nigdy nas nie opuści, że nasze życie jest beznadziejne. Jeśli będziemy bierni, to z pewnością nic nie osiągniemy. Ważne jest, żeby mieć choć odrobinę nadziei, ponieważ zawsze jest coś, co można zrobić. Dlatego też większość ludzi chce umieć radzić sobie z negatywnymi odczuciami lub zupełnie się ich wyzbyć.

Niektórym wydaje się, że sposobem na pozbycie się negatywnych emocji jest ucieczka w narkotyki. Kiedy człowiek czuje się szczęśliwy, powodzi mu się w domu i pracy, odmawia, gdy ktoś proponuje uzależniający narkotyk, w danej chwili nie ma takiej potrzeby. Ale dzień później ta sama osoba może dostać wypowiedzenie w pracy lub wydarzy się coś traumatycznego w domu, i to wszystko burzy dobre samopoczucie. Wtedy, w tych okolicznościach, w tym konkretnym momencie kondycja psychiczna i fizyczna jest tak wątła, że człowiek staje się ofiarą i sięga po narkotyki. Dealerzy są w stanie przekonać ofiarę, że po zażyciu cudownego specyfiku wszystkie problemy znikną w mgnieniu oka. Nawet bardzo silni ludzie mają chwile słabości, kiedy czują się samotni, przygnębieni albo porzuceni, i wtedy można ich omotać. A wiele narkotyków uzależnia już po zażyciu pierwszej dawki.
Jednym z powodów, kiedy ludzie czują się nieszczęśliwi, jest nieumiejętność dostrzegania piękna w najdrobniejszych elementach. Koncentrując się na swoich wadach i wadach innych, generujemy mnóstwo negatywnych uczuć.  Ludzie mają niskie poczucie własnej wartości, wpadają w depresję, ponieważ roztrząsają własne przywary zamiast koncentrować się na otaczającym nas pięknie. Skupiajmy się na tym, co przyczynia się do wzrostu pozytywnych emocji w życiu. Kiedy nauczymy się, jak generować pozytywne emocje, będziemy mogli zapanować nad światem własnych emocji. Kiedy postępujemy z życzliwością i miłosierdziem, rozbudzamy w sobie pozytywne uczucia. Należy być uważnym i troskliwym, by w pełni zrozumieć życie.

Komentarze