Chris Carter "Rozmówca"

Kilka dni temu doszło w naszym kraju do brutalnego zabójstwa jednego z prezydentów miasta. Wydarzenie wstrząsnęło opinią publiczną, pojawiły się różnorodne głosy sprzeciwu i braku zrozumienia dla zaistniałej sytuacji. Tym razem pozwalam sobie na przytoczenie kolejnego kryminału mojego ulubionego autora, ponieważ w tej książce można znaleźć wiele ciekawych fragmentów, które pozwalają zrozumieć złożoność problemu i częściowo wyjaśniają dlaczego dochodzi do brutalnych morderstw.

Chris Carter w swoim najnowszym thrillerze napisał: zabijanie nie jest takie trudne, każdy człowiek jest do tego zdolny. Chyba można wierzyć autorowi, który po studiach z psychologii i zaburzeń kryminalnych przez wiele lat pracował jako psycholog kryminalny, badał i przesłuchiwał wielu zbrodniarzy, w tym seryjnych morderców. Samo stwierdzenie, że każdy człowiek jest zdolny do morderstwa, to dopiero połowa wyjaśnienia czynu. Nigdy nie wiadomo w jakiej znajdziemy się sytuacji i do czego będziemy zmuszeni. Dlatego powyższa sentencja autora książki jest zasadna. Zastanawiające jest natomiast to, że ktoś odbiera innej osobie życie i robi to z pełną świadomości i premedytacją. Do tego zachowania też znajdziemy wyjaśnienie w "Rozmówcy".
Dlaczego ktoś planuje morderstwo i doprowadza swój plan do realizacji? Otóż umysł mordercy jest zniszczony. Taki człowiek musiał w życiu doświadczyć niekończącego się cierpienia, gniewu, bólu, poczucia winy. W pewnym momencie tego wszystkiego było już za dużo, zaczęło go niszczyć od środka. Jego mózg nie potrafił sobie z tym poradzić, dlatego też znalazł jakąś drogę ucieczki. Coś, co pozwoliło odreagować i odseparować się od tych strasznych uczuć, kłębiących się w głowie oprawcy. Większość ludzi szuka sensu życia, dla mordercy takim sensem stało się zrealizowanie planu, czyli pozbawienie kogoś życia. Tylko w taki sposób potrafił dać upust swoim emocjom. Jeśli chodzi o brutalne morderstwo, rozsądek rzadko wchodzi w grę.
Fabuła utworu dotyczy Miasta Aniołów, ale okazuje się, że brutalność w rzeczywistości sięga poza granice Stanów Zjednoczonych. Na każdym kroku czai się zło, niekiedy wystarczy ułamek sekundy, by największy koszmar senny stał się codziennością.

Autor odnosi się również do pokolenia określanego jako: "pokolenie odmóżdżonych", dotyczy to ludzi korzystających bezmyślnie z kont na portalach społecznościowych oraz używających telefonów komórkowych w sposób niebezpieczny dla otoczenia. Ten temat staje się niemal priorytetowy w większości współczesnych książek. Wiele osób umieszcza w internecie dużo prywatnych szczegółów, które mogą być wykorzystane przez nieodpowiednie osoby. Nie trzeba być geniuszem, żeby zrobić z takich informacji użytek.
Rozmówca jest kolejnym utworem, który przeraża i trzyma w napięciu. Nie jest to książka dla ludzi wrażliwych, gdyż znajdują się tu wyrafinowane opisy okrucieństw.

Komentarze