Chris Carter "Jeden za drugim"

Wkraczając w świat bohaterów z utworu Jeden za drugim, stykamy się z wieloma drastycznymi morderstwami, do których przyzwyczaił czytelnika Chris Carter. Wyszukane techniki tortur, nieuchwytni psychopaci oraz nadzwyczaj inteligentny detektyw Hunter, który jest wyśmienitym obserwatorem. To wszystko sprawia, że utwór czyta się jednym tchem, a akcja z rozdziału na rozdział nabiera mocy.
Oprócz wyrafinowanych zabójstw, autor porusza kilka bardzo aktualnych tematów. Jednym z nich jest cyberprzemoc. Internet sprawił, że cały świat stał się globalnym rynkiem. Wszyscy jesteśmy poddani manipulacji, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zwłaszcza media ukierunkowują ludzi według ich reguł. Programy typu reality show są bardzo popularne, ponieważ dają ludziom fałszywe poczucie władzy. Tę cechę charakteru człowieka wykorzystał morderca. Dając widzowi możliwość wyboru, uczynił go jednoczenie katem. A ktoś, kto ma choć przez chwilę możliwość decydowania o życiu i śmierci, czuje się niczym Bóg. Większość z nas uważa, że jako istoty ludzkie mamy zawsze jakiś wybór, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdujemy. Jednak czasami wyboru dokonuje za nas ktoś inny, a my jako istoty ludzkie nie możemy na to nic poradzić.
Bezmyślne używanie Internetu wiąże się z wielkim niebezpieczeństwem, ponieważ ludzie niekiedy nieświadomie umieszczają pod postami niekorzystne komentarze, które ociekają nienawiścią. Czasami jedno zdanie lub słowo może sprawić, że przekreślamy czyjeś życie. Wpisując w mediach społecznościowych na czyjś temat obelgę, nie zdajemy sobie sprawy, że może w tym momencie przyczyniamy się czyjegoś załamania nerwowego, depresji, a nawet samobójstwa. Okazuje się, że wiele prób samobójczych dałoby się uniknąć w prosty sposób: poprzez wysłuchanie, co drugi człowiek ma do powiedzenia, i traktowanie go po przyjacielsku. Samobójstwo jest rodzajem wołania o pomoc, ponieważ większość z tych ludzi nie chce się zabijać, oni tylko pod wpływem wielkiego emocjonalnego i psychicznego bólu czują się bezradni, załamani, samotni i skrzywdzeni przez otoczenie. Docierają do punktu, w którym wydaje im się, że nie mają innego wyjścia. Pozostawieni sami z sobą czują się odrzuceni i niedocenieni, nie potrafią poprosić o pomoc, a ludzie otaczający ich nie zauważają nawarstwiającego się problemu. Za sprawą dzisiejszej technologii i Internetu ten wewnętrzny ból i poczucie winy mogą zostać wielokrotnie spotęgowane.
Carter stworzył kryminał, który zmusza do refleksji nad potęgą mediów społecznościowych i siłą 'hejtu' wydobywającą się z Internetu. Jak wielką potęgą jest świat wirtualny i jak często zapominamy, że w sieci nie jesteśmy anonimowi.

Komentarze