Olga Tokarczuk "Bieguni"

Bieguni - odłam prawosławnych starowierców. Odrzucali hierarchię kościelną, wierzyli, że świat jest przesiąknięty złem. Uważali, że zło ma największą moc, gdy człowiek stanie w miejscu. Jedynym sposobem ratunku przed złem jest podróż, ruch.*

Życie ludzkie jest krótkie, dlatego też sztuką jest dostrzec coś wyjątkowego w zwykłym świecie i mieć na ten temat głębokie przemyślenia. Ale w dzisiejszych czasach rodzi się wątpliwość, czy ludzie potrafią jeszcze samodzielnie myśleć, czy zostali całkowicie zmanipulowani prze medialną nagonkę? Rozum to najlepsze, czym mógł obdarzyć nas Bóg. To od nas zależy w jaki sposób wykorzystamy ten dar i jego potęgę. Możemy być bierni i podatni na manipulacje lub mamy możliwość upodobnienia się do rzeki, która ciągle jest w ruchu. Ludzie są rzeką, nurtem, wodą, która przepływa z miejsca na miejsce, tworzy wiry i fale, ale każda z tych form znika i rzeka o nich zapomina. Ci, którzy poruszają się pod prąd są widoczni, ich nie obowiązują prawa rzeki. Jednak, żeby poruszać się pod prąd trzeba mieć niesamowicie silną wolę. W świecie, w którym dominuje kumoterstwo i nepotyzm, bardzo trudno jest przebić się przez mur znajomości. Wielu ludzi korzysta z łatwiejszej drogi awansu i osiągania korzyści, płyną oni z prądem, gdyż tak jest wygodniej. Ale warto pamiętać, że zawsze przecież mamy wybór. Możemy rano wstać i poczuć, że jesteśmy gorsi, że brakuje nam tego, co mają wszyscy, że jesteśmy swego rodzaju dewiantami, którzy nie wiedzą czego chcą i co nam jest. Możemy czuć się odizolowani, samotni, nieszczęśliwi, zrzucając wszystko na los, który okazał się dla nas satyryczny. Z drugiej zaś strony możemy umocnić się w przekonaniu, że jesteśmy wyjątkowi, jedyni w swoim rodzaju. Dzięki temu poczujemy się szczęśliwi i godni szacunku. Wybór należy do nas. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że każdy moment jest inny i nigdy się nie powtórzy, sprzyja więc ryzyku i braniu pełnymi garściami, korzystaniu z chwili. Dlatego też nie należy marnować żadnej chwili, bycie w ruchu jest szlachetniejsze niż marazm i stagnacja. Bycie nieruchomym we współczesnym świecie, to zgoda na uleganie rozpadowi, to poddanie się, degeneracja i obrócenie w nicość. Tylko to, co ruchome, będzie trwało wiecznie. Prawdziwe życie odbywa się w ruchu.
Podróżowanie to nie tylko przemieszczanie się z miejsca na miejsce i spotykanie nowych ludzi, to umiejętność dotarcia do głębi samego siebie, a nie ucieczka przed sobą. Jest to dar poznania własnego ja, a nie każdy turysta to potrafi.
Nasze życie powinno być dla nas niczym doskonała książka, w której czytaniu tak się zatracamy, że chcielibyśmy być dla niej zakładką, ponieważ wtedy będziemy mogli doświadczyć osobistego szczęścia i w pełni zagłębić się w lekturze egzystencji.

Niezapomniane cytaty z książki
Najciekawsze słówka
*informacja pochodzi z okładki książki

Komentarze

Prześlij komentarz