Kristin Hannah "Słowik"

Miłość pokazuje nam, kim chcemy być, wojna zaś - kim jesteśmy.
Słowik jest utworem wyciskającym łzy oraz skłaniającym do refleksji, jest literacką perełką, która doprowadza czytelnika do emocjonalnego rozchwiania.  Powieść przenosi nas do Paryża - miasta, które kojarzy się z miłością i nadzieją. Jednak w obliczu wojny oaza spokoju i uczuć przekształca się w miejsce bólu, rozczarowań i walki o każdy dzień.

Wojna zmienia życie każdego człowieka, w tym czasie umiera śmiercią niezasłużoną wiele bliskich komuś osób. Małżeństwa, rodzice i dzieci zostają rozłączeni na zawsze, i niekoniecznie powodem musi być śmierć. Wojna doprowadza  też do metaforycznej utraty bliskich osób, sprawia że człowiek staje się wrakiem, cieniem samego siebie. Rodzi się w nim poczucie lęku, zagrożenia i niestety strachu przed miłością. Ludzie zaczynają wierzyć, że ukrywanie uczuć bywa niekiedy aktem miłosierdzia. Obawa przed ukazywaniem radości, miłości i współczucia staje się normą. Ale czy na pewno jest to dobre? Co stanie się z istotą ludzką, która schowa uczucia głęboko i będzie udawała, że nie zna słowa miłość? Czy nadal kogoś takiego będzie można nazwać człowiekiem? Jak wytłumaczyć dziecku, że przez wiele lat nie okazywało mu się uczuć dla jego dobra? Na te kontrowersyjne pytania znajdziecie odpowiedź w Słowiku.
Powieść dotyka wielu aspektów, pokazuje jak wyglądało życie kobiet w czasie wojny, ile poświęciły i wycierpiały, żeby przeżyć. Najgorzej miały matki, które musiały troszczyć się o swoje pociechy, zupełnie jak Vianne - jedna z bohaterek. Okazuje się, że kobieta delikatna, skromna i cicha, która zawsze żyła w cieniu swojego męża,  w czasie wojny zdana sama na siebie   jest w stanie zrobić WSZYSTKO, by chronić swoje dzieci. W normalnym życiu owo WSZYSTKO uznane byłoby za hańbę i grzech, w czasie wojny urasta do heroicznych czynów. Sytuacja zmusza ludzi do zachowań i podejmowania decyzji, o których wcześniej nawet nie myśleli. Dlatego w tym przypadku trafne wydaje się stwierdzenie nigdy nie mów nigdy. Nie wiesz, co przyniesie Ci kolejny dzień i jakie działania trzeba będzie podjąć. Człowiek ma w sobie niesamowitą siłę, która ujawnia się w bardzo trudnych chwilach. Jeśli odpowiednio wykorzystamy tę moc, okaże się, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Możemy poświęcić swoje ciało, ale jeśli nasza dusza pozostanie krystalicznie czysta, zostaniemy bohaterami,  będziemy mogli czuć dumę.

Tytułowy słowik to niezwykle piękna i krucha istota, początkowo nieposkromiona, ale pod wpływem doświadczeń życiowych staje się bohaterką. Isabell uczy nas, że należy prosić o pomoc, kiedy jej potrzebujemy, ale co ważniejsze, należy bezinteresownie pomagać innym, kiedy tylko możemy. To właśnie takie niesienie pomocy nawet nieznajomym sprawi, że nigdy nie zapomnimy czym jest człowieczeństwo.

Słowik jest utworem, który może wzbogacić wnętrze niemal każdego czytelnika. Życie w wolnym kraju jest możliwe tylko wtedy, gdy miłość będzie silniejsza od nienawiści.

Komentarze