Danuta Noszczyńska "Farbowana blondynka"

Farbowana blondynka jest utworem o przewrotnym tytule, ale treścią porusza bardzo istotne problemy dla współczesnego czytelnika.
Człowiek jest tyle wart, ile daje z siebie innym. Żeby zrozumieć tę sentencję i zacząć wprowadzać ją w życie, trzeba samemu doświadczyć wielu rzeczy. Na początku kariery zawodowej większość młodych ludzi myśli, że aby osiągnąć coś w życiu zawodowym, nie można pozwolić sobie na słabości. Nic bardziej mylnego, przecież prawdziwe uczucia są wyznacznikiem człowieczeństwa. Cóż wart jest człowiek, który nie potrafi, boi się lub nie chce okazywać swoich uczuć? Kolejne szczeble kariery można zdobywać jeśli jest się dobrym w tym, co się robi, jeśli wie się, czego chce się od życia i konsekwentnie się do tego dąży. Praca jest najbardziej wydajna, gdy właściwi ludzie znajdują się na właściwym miejscu. O tym, że wygląd jest jednym z czynników przyspieszających awans zawodowy, ale nie najważniejszym, przekonała się główna bohaterka powieści Tamara. Na początku kariery dziewczyna myślała, że odpowiednie opakowanie skłania do sięgnięcia po jego zawartość. Faktycznie trochę prawdy w tym jest, jednak gdy konsument stwierdzi, że wartość wnętrza nie równa się jakości opakowania, czar pryska. Tego typu oszustwo jest krótkotrwałe. Przychodzi czas, kiedy inni dostrzegą, że w naszym kręgu zainteresowań leży wyłącznie to, z czego możemy czerpać zyski. Nasza powierzchowność i dwulicowość zostanie zauważona przez pracodawcę i innych współpracowników. Tego typu działanie wielokrotnie podejmowane jest przez młodych, niedoświadczonych i żądnych przygód ludzi. Uroda, która początkowo staje się wyznacznikiem kariery dla młodych dziewcząt zmagających się z wymogami korporacji, traci na swojej wartości z czasem. Pewnego dnia, gdy obudzisz się rano, dostrzeżesz, że nie jesteś już młoda i żaden zabieg kosmetyczny nie cofnie czasu. Zauważysz wokół siebie pustkę, będziesz czuła się samotna wśród ludzi, mimo że konsekwentnie realizowałaś kolejne cele i krok po kroku osiągałaś to, co założyłaś sobie wcześniej. Możesz temu zapobiec, wystarczy że postawisz na jakość swojej pracy, na swoje kompetencje, dzięki temu zachowasz swoją wartość i uznanie wśród innych.
Wygląd zgodny z wymogami okładek kolorowych pism nie jest wyznacznikiem wartości człowieka. Należy dbać o równowagę wewnętrzną i nie ulegać presji współczesnego świata, tylko w ten sposób nie przechylimy się na żadną ze stron i pozostaniemy sobą.

Komentarze