Eryk Łon "Patriotyzm gospodarczy"

W roku 2018, kiedy przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, pojawiła się na rynku wydawniczym książka pt. Patriotyzm gospodarczy, napisana przez dra hab. Eryka Łona prof. nadzw. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Książka powstała dlatego, aby zachęcić wszystkich członków naszego narodu do refleksji nad tym, jak w XXI wieku można i należy propagować zasady patriotyzmu gospodarczego.
Pozycja jest efektem wygłoszonych przez autora serii wykładów w macierzystej uczelni na przełomie lat 2016/2017. Celem publikacji jest ukazanie wagi pojęcia patriotyzm oraz propagowanie idei patriotyzmu gospodarczego.
Lektura wyjaśnia czytelnikowi jakie elementy składają się na bycie patriotą. Nie wystarczy tylko mieszkać w Polsce, żeby czuć się w pełni Polakiem. Zupełnie jak bohater opowiadania Marii Dąbrowskiej - Marcin Kozera - chłopiec na początku nie przyjmował do wiadomości, że jego przodkowie pochodzą z Polski. Dopiero pewne doświadczenia sprawiły, że stał się dzielnym człowiekiem i odważył się na lekcji głośno powiedzieć: Polska jest proszę pana. Ja jestem Polakiem. Taka postawa zasługuje na szacunek.
Ważną rolę w byciu patriotą odgrywa też język, którym się posługujemy, wspólnota kultury, symbole narodowe (flaga, godło, hymn) czy budowanie więzi między ludźmi w postaci wzajemnego zaufania. Autor zwraca też uwagę na religię oraz obchodzenie różnorodnych świąt, które są typowe tylko dla naszego kraju. Takie wartości powinny być rozpowszechniane w polskich szkołach. Nie dziwi więc fakt, że ekonomista w swojej publikacji odwołuje się do polskiej literatury i zachęca do jej propagowania na lekcjach. Z wymienionych pozycji: Lalka, Rota, Ludzie bezdomni, Siłaczka, Nad Niemnem, młody obywatel może nauczyć się szacunku do pracy, języka oraz tradycji.
Każdy z nas może stać się nadniemeńskim Bohatyrowiczem.
W kontekście patriotyzmu gospodarczego ważna jest potrzeba przynależności narodowej, ponieważ patriotyzm to nie tylko miłość do Ojczyzny, jak pokazują badania, to właśnie poszanowanie historii i tradycji oraz gotowość do poświęcenia za kraj jest przez wielu rozumiana jako prawdziwy patriotyzm.
Eryk Łon w książce odnosi się do przeprowadzonej na Podkarpaciu ankiety, z której wynika, że należy kupować polskie produkty, produkty wyprodukowane w Polsce, ponieważ w ten sposób tworzymy konkurencję dla towarów importowanych. Niektórzy mogą stwierdzić, że trudno jest określić, które produkty są naprawdę polskie. Autor podaje kilka stron internetowych i aplikacji, które ułatwiają sprawdzenie skąd pochodzi kupowany przez nas produkt. Korzystając z takich udogodnień mamy pewność, że zakupiony produkt jest polski a my wspieramy polskich producentów. Warto promować polskie sieci handlowe, aby była moda na to, co polskie. To jest nawiązanie do pracy organicznej, która trwała w XIX wieku.
W 2007 roku prof. Łon opublikował raport Dlaczego Polska nie powinna wchodzić do strefy euro. Z rozważań ekonomisty wynika, że waluta narodowa ma bardzo ważne znaczenie dla gospodarki, narodu i państwa. Jest ona symbolem jedności narodu i atrybutem niepodległości.


Komentarze