Rosamund Lupton "Siostra"

Siostra to mroczny, wzruszający i zaskakujący thriller, tak brzmią słowa zapisane na okładce książki. Ale czy odnoszą się one do fabuły, czy nawiązują do ukrytych w utworze problemów?
Beatrice Hemming dowiaduje się o zniknięciu siostry, próbuje ją odnaleźć. Kiedy okazuje się, że Tess nie żyje, starsza siostra nie chce uwierzyć, że to było samobójstwo. Podejmując się swojego prywatnego śledztwa obnaża wiele niedoskonałości sytemu.

Pracownicy policji ukazani są niczym bratnie dusze, które na początku robią nie tylko za stróży prawa, ale też za pocieszycieli, służą pomocą w każdej chwili. W efekcie okazuje się, że ich działanie jest nieudolne. Nie podejmują dodatkowych badań w celu wyjaśnienia sprawy, opierają się tylko na powierzchownej opinii koronera. Z drugiej strony nic nie można im zarzucić, gdyż wykonywali swoje obowiązki zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Konsekwencją takich działań było zamknięcie sprawy jeszcze przed jej prawdziwym rozpoczęciem.

Najbardziej demoralizujący element powieści dotyczy braku etyki lekarskiej. Ludzie, którzy przysięgali, że będą pomagać swoim pacjentom bezinteresownie, stają się ich oprawcami.

Przyrzeczenie lekarskie:
Przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością dla moich Mistrzów nadany mi tytuł lekarza i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam:
  • obowiązki te sumiennie spełniać;
  • służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu;
  • według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek;
  • nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego;
  • strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych;
  • stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić.
Niestety w większości przypadków te słowa nie mają już znaczenia, są to tylko puste formułki wypowiadane bez zagłębiania się w ich treść. Podobno niektóre szkoły medyczne nie wymagają już tego typu przysięgi. Lekarze stawiają swoją prywatę ponad dobro pacjenta, bardziej koncentrują się na osiągnięciach, eksperymentach naukowych, które mogą przynieść im sławę i profity, niż na prawdziwym leczeniu. Takie działania doprowadzają do zniszczenia pacjenta, którego nie interesują układy lekarzy  z firmami farmaceutycznymi, on chce po prostu być zdrowy i żyć.

Nieustępliwość Beatrice przyczynia się do rozwiązania zagadki, prawda wychodzi na jaw. Pozostaje tylko pytanie: dlaczego to siostra poszkodowanej musiała wyjaśnić tę sprawę, a nie organy za to odpowiedzialne?
Utwór do końca trzyma w napięciu, ponieważ dopiero na ostatnich stronach dowiadujemy się, co wydarzyło się naprawdę. Powieść ukazuje głębokie uczucie między rodzeństwem oraz zachęca do działania, nawet w sytuacji, gdy dotyka cię przekorny los i wszyscy się odwracają. Beatrice udowodniła czytelnikowi, że nie wolno się poddawać.

Ciekawe słówka z utworu
Niezapomniane cytaty

Komentarze