Naomi Ragen "Nic nie mów"

Po przeczytaniu utworu Nic nie mów, na usta cisną się pytania: czy wiara może być tak silna, że pewnego dnia stajesz się potworem i zagłuszasz miłość do własnych dzieci? Czy człowiek posiada jakiekolwiek granice intelektualne i emocjonalne i jest w stanie powiedzieć dość?

Utwór oparty jest na wydarzeniach, które miały miejsce w rzeczywistości, może dlatego porusza jeszcze bardziej i skłania do przemyśleń. Jednym z przedstawionych problemów jest mroczne oblicze sekty i jej obezwładniająca siła. Mistrz, wykorzystując swój czar i urok osobisty, wybiera ludzi, których później zniewala. Najczęściej pada na jednostki pogrążone w smutku, które straciły wiarę w siebie. Człowiek na początku próbuje zrozumieć ezoteryczne zdania wypowiadane przez mistrza i wydaje mu się, że ma nad wszystkim kontrolę i nic złego się nie dzieje. Im bardziej usiłujesz bronić się przed przeniknięciem do umysłu, tym bardziej nauczanie sekty przenika do świadomości i zmienia cię wewnętrznie. Nawet nie wiesz kiedy zaczynasz otwierać się na słowa guru, a  intelektualna część odcina się od dawnych poglądów. W obliczu nowej idei kurczy się i znika to, w co wierzyłeś wcześniej. Mistyczne działania ugrupowania stopniowo zmieniają umysł w gąbkę, która chłonie wszystko, co przekazuje guru. Człowiek przestaje wykazywać się nawet odrobiną samodzielności i niezależnego myślenia. Wierni słudzy muszą okazywać skruchę, w przeciwnym razie ponoszą bestialskie konsekwencje swojego oporu. Odejście z sekty wiąże się z życiem w strachu aż do śmierci.

Jedno nie ulega wątpliwości: ten, kto krzywdzi dzieci nie może uważać się za bogobojnego. Co czuła matka, gdy patrzyła jak torturują jej pociechy? Czy w ogóle cokolwiek mogła czuć?
Nic nie mów to utwór, który może odebrać wiarę w drugiego człowieka. Po szczegółowym opisie torturowania dzieci nikt nie powinien mieć wątpliwości, że to było bestialstwo a nie święta misja.
Dlaczego tak się dzieje, że wpadamy w sidła sekty? Może ludziom brakuje uznania, autorytetów, może czują się samotni i zagubieni.

Ciekawe słówka z utworu
Niezapomniane cytaty

Komentarze