Michel Piquemal "Trzy sita"


Czy można powiedzieć, że ktoś jest za stary na bajki?
Jeśli chodzi o bajki filozoficzne, to nigdy nie możemy tak stwierdzić. Tego typu utwory mają charakter dydaktyczny, zachęcają do walki ze złem tego świata, działania w imię dobra i prawości oraz rozwoju każdego z nas. Wiemy, że istnieje dobro i zło, sprawiedliwość i jej brak, ale dopiero po przeczytaniu tekstu zaczynamy snuć refleksje na temat życia i wartości w nim dominujących.
Bajka Trzy sita jest nauką dla tych, którzy lubią plotkować i nie zastanawiają się nad tym co mówią i komu to mówią. Słowa mogą być wielce krzywdzące, dlatego też wszelkie wypowiadane myśli należałoby przesiać przez trzy sita: prawdy, dobra i pożyteczności.
Dlaczego należy mówić prawdę - ponieważ jest ona fundamentem, na którym powinny opierać się wszelkie relacje międzyludzkie.
Dlaczego warto mówić dobre rzeczy - dobra energia, która od nas wychodzi, powróci pewnego dnia z podwójną siłą. Poza tym życie jest za krótkie, żeby trwonić czas na banały.
Dlaczego powinno się mówić o rzeczach pożytecznych - ponieważ ważna jest jakość a nie ilość.

Jeśli to, co pragniesz wyjawić, nie jest ani prawdziwe, ani dobre, ani pożyteczne, wolę nic o tym nie wiedzieć. A i tobie radzę, żebyś o tym zapomniał... 

Nie znaczy to, że nie należy ze sobą rozmawiać, ale jeśli już to robimy, to niech to będzie mądra dyskusja, która stanie się podwaliną do refleksji, które mogą łączyć ludzi i tworzyć nowe cywilizacje.
Zachęcam do lektury bajek filozoficznych, z których płynie prawdziwa mądrość życiowa.

Komentarze

Prześlij komentarz