Magdalena Kordel "Córka wiatrów"

Wiatr jest żywiołem, który kojarzy się z ruchem i dynamizmem, ale nie tylko. Jego obecność może być też utożsamiana z delikatnością i subtelnością. Jakie cechy charakteru będzie posiadało dziecko, które rodzi się podczas ogromnej wichury? Ktoś powie, że to tylko zabobony i ludowe wierzenia, inni będą twierdzić, że wiatr to zapowiedź czyjegoś losu, a jego każdy podmuch będzie miał wpływ na człowieka bez jego wiedzy i udziału.
Konstancja jest córką wiatrów. Pokazuje czytelnikowi, co to znaczy być prawdziwą kobietą. Żeby stać się taką postacią, musiała doświadczyć wiele. Ale to właśnie poprzez przeżycia i przeciwności losu kształtuje się nasz charakter. Główna bohaterka troszczy się o swoją rodzinę i jest cudowną matką, jak sama twierdzi:
rodzimy dzieci nie po to, aby brać je w niewolę i zmuszać, by szły wytyczonymi przez nas drogami, ale po to, żeby szukały własnych ścieżek i spełniały własne marzenia, niekiedy zupełnie inne niż te, które my mamy.
To, o czym wspomina Konstancja, to właśnie mądre wychowanie, które polega na przekazywaniu dzieciom prawdziwych wartości, nie zapominając o pragnieniach swojej pociechy.  Bohaterka mieszka w starym dworze i sama musi nim zarządzać, dlatego też staje się silną kobietą: słabości trzeba trzymać w głębokim ukryciu, bo w innym wypadku stają się bronią, której przeciwko nam mogą użyć inni. Konstancja podczas wykonywania  obowiązków musi wykazać się sprytem i niczym gombrowiczowski bohater "zakłada maskę", ponieważ:  w prawdziwym życiu nie ma miejsca na szczerość. Przez cały czas odgrywamy jakąś rolę. Poprzez taką postawę ukazana jest siła charakteru, niezwykłość kobiety, ale też jest to potwierdzenie, że nie można uwolnić się od demonów przeszłości.

Każdy z nas z pewnością doświadczył śmierci bliskiej nam osoby, ale czy to znaczy, że mamy usiąść płakać i nie robić nic. A może wręcz przeciwnie, należy "wziąć się w garść" i wyciągnąć wnioski z danej sytuacji, może dzięki temu zyskamy życiową mądrość: w ludzkiej naturze leży lęk przed nieznanym, a śmierć wydaje się takim ostatecznym odcięciem od tego, co nam jest drogie. Niekiedy taka ostateczność jest wskazana, ponieważ wtedy zaczynamy myśleć o rzeczach, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Konstancja uzmysławia czytelnikowi, że zawsze należy być rozważną osobą.
W książce w delikatny i subtelny sposób ukazane zostało podejście bohaterów do zabobonów. Ktoś powie, że to całkowite zło, ktoś inny stwierdzi, że to dorobek naszej kultury. Czy nawet jeśli zawsze wypieramy się pradawnych wierzeń, to czy jest to jednoznaczne ze stwierdzeniem, że nigdy nie bierzemy ich pod uwagę? Cały czas odżegnujemy się od przesądów i dawnych wierzeń. Jednak gdy przyjdzie co do czego, do głosu dochodzi pierwotny lęk. Naturą człowieka jest to, że boimy się niewiadomego. Co zrobić, żeby przestać się bać? Odpowiedź jest prosta - należy oswoić strach.

Córka wiatrów to powieść, w której  znajdziemy odniesienia do prawdziwych wartości, takich jak dobroć, szlachetność, miłość, przyjaźń i lojalność. Może warto przypomnieć sobie o nich w tym zaganianym, współczesnym świecie.

Ciekawe słówka z utworu
Niezapomniane cytaty

Komentarze