Anna Ficner-Ogonowska "Czas pokaże"

Anna Ficner-Ogonowska w tej powieści głównym tematem uczyniła miłość, która jest wyzwaniem dla młodej dziewczyny ze względu na rodzinę. Okazuje się, że ani wiek, ani statut majątkowo-społeczny nie mają tutaj znaczenia, jedyną przeszkodą jest brak akceptacji ze strony matki i niektórych krewnych.
Główną bohaterką utworu jest Julka, która musi dokonać wyboru: czy przeciwstawić się większości i zaryzykować dla miłości do mężczyzny, czy ulec wpływom i naciskom krewnych? Bardzo trudny wybór, stawiając na uczucie może doprowadzić do konfliktu matka-córka, wybierając rodzinę - uszczęśliwi matkę, ale sama do końca życie nie zazna spokoju ducha. Żeby dowiedzieć się jakiego wyboru dokona bohaterka, trzeba przeczytać książkę.
Czas pokaże to powieść ukazująca obraz matki tłamszącej swoje dzieci poprzez ciągłą negację i wywieranie presji. Kobiety, która pozwala realizować dorosłym dzieciom ich marzenia, ale tylko poprzez pryzmat swoich założeń. Zbyt silna osobowość matki doprowadza do złych relacji z dziećmi. Życie Julki podlega nieustannej kontroli, jest ciągle inwigilowana, na tyle, że rodzinny dom staje się dla niej sztabem generalnym. Krytycyzm matki jest nie do wytrzymania, nie ważne co dziecko zrobi, matka i tak nigdy nie będzie zadowolona, zawsze będzie porównywała córkę do obcych dzieci, które w oczach rodzicielki są idealne. Najgorszy jest brak wiary we własne dziecko i wywieranie presji oraz poczucia winy: "Julka jak nie zrobisz tak, jak ja ci mówię, to sprawisz mi przykrość". I jakiego wyboru ma dokonać ta biedna Julka, czy ma uszczęśliwić matkę, czy pomyśleć o swoim szczęściu. Dziewczyna jak zwykle musiała robić to, czego oczekiwała matka, czyli wprowadzać w życie jej plan. Spełniać oczekiwania, by w rezultacie i tak wysłuchiwać gorzkich słów wiecznej krytyki. Działania matki są destrukcyjne, ponieważ nie rozumie ona, że nikt nie jest idealny, a z popełnianych błędów należy się cieszyć, ponieważ bez nich nie ma mowy o osiągnięciu doskonałości.
Autorka w swoim utworze podpowiada czytelnikowi, gdzie szukać rozwiązania nurtujących nas problemów. Brat Julki jest księdzem, jak dla mnie jego postawa jest godna naśladowania. Nie neguje on ani swojej siostry, ani jej zachowania. Pozostawia jej wolny wybór, gdyż jak sam twierdzi, Bóg obdarzył każdego człowieka rozumem i wolną wolą. Jeśli chcemy korzystać z tych darów mądrze, to musimy być odpowiedzialni, za siebie, miłość oraz drugiego człowieka. Nie człowiekowi dane jest osądzać innych, gdyż to nie my jesteśmy Bogiem, chociaż Bóg jest w każdym z nas. Miłość jest najsilniejszym uczuciem, to z miłości stworzył nas Bóg, czy więc kochanie drugiego człowieka może być złem? Ale zanim zaczniemy wymagać miłości od drugiej osoby, to sami powinniśmy umieć pokazać nasze uczucia. Na wszystko potrzebny jest czas, ale z okazaniem miłość nie należy czekać. Jeżeli już zdecydujemy się na czekanie, to powinniśmy robić to z pokorą, ponieważ dzięki niej możemy dotrzeć do kresu, nawet tego, którego jeszcze nie widzimy.
Czas pokaże jest dość długą powieścią, liczy ponad 700 stron, dla niektórych może wydać się nużąca, ale biorąc pod uwagę poruszone problemy i wartości, stwierdzam, że warto ją przeczytać. Niech czas pokaże, jakie wnioski każdy czytelnik jest w stanie wyciągnąć z tej lektury.

Niezapomniane cytaty

Komentarze