Guillaume Musso "Ta chwila"

Człowiek jest istotą, która ma wolną wolę i możliwość wyboru. Życie ludzkie może zależeć od jednej decyzji, jeśli będzie ona
błędna, konsekwencje tego poniesie nie tylko osoba decydująca,
ale także jej najbliżsi. Jednak człowiek do końca nie wie, który wybór jest tym lepszym, a ciekawość nie pozwala zatrzymać się lub wycofać. Przecież życie to ciągłe zmiany, bierność oznacza śmierć. Gdy człowiek zacznie zastanawiać się "co by było, gdyby", rozpadnie się na kawałki i będzie żył między światami. Pewne rzeczy zdarzają się, bo muszą się zdarzyć i jedyną metodą, żeby nie cierpieć, jest zaakceptować je i nie buntować się przeciwko nim.
Często musimy odkrywać to, czego nie chcemy, aby dotrzeć do tego, co naprawdę w życiu ważne. Raz podjęta decyzja wywołuje lawinę kolejnych zdarzeń. Ale to nie znaczy, że pierwsza decyzja była zła. W danym momencie pojawiły się określone przesłanki, dlatego ktoś zdecydował się na ryzyko. Kolejne działania wymagają nowych kierunków, ponieważ pojawiają się nowe czynniki.
Musso w powieści Ta chwila odnosi się do decyzji podjętej pod wpływem ciekawości, a może instynktu oraz konsekwencji z tym związanych. Autor porusza ważne tematy, o których zapominamy w codziennym biegu. Odnosi się do przemijania, miłości, rodziny oraz sensu życia. Według niego każdy człowiek ma dwa życia, a drugie zaczyna się , gdy uświadomisz sobie, że żyje się tylko raz. Ta sama chwila nigdy się nie powtórzy, a nawet jeśli, to nie będziemy potrafili przeżyć jej tak samo intensywnie. Warto wykorzystywać w życiu każdą chwilę, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie los.

Ogromnym plusem utworu są bardzo dobrze dobrane cytaty, które wprowadzają czytelnika w każdy rozdział. Zakończenie jest tak zaskakujące, że trudno jednoznacznie je zinterpretować.

Komentarze