Bajki filozoficzne "To nie moja sprawa"

  "Po co się martwić o innych?
Znalezione obrazy dla zapytania wilk rysunekCzy nie lepiej zajmować się jedynie swoimi
 sprawami?"

Bajki są jednym z elementów wychowywania dzieci, natomiast bajki filozoficzne mogą być fundamentem w kreowaniu godności i doskonałości dorosłego człowieka. Pozwalają nam kształtować samych siebie oraz oddziaływać na innych ludzi. Podczas czytania bajek ukierunkowuje się nasz tok myślenia i działania, podejmujemy pewne wyzwania i unikamy innych. Arystoteles twierdził, że "mądrość powstaje z wiedzy i poszukiwania rzeczy, które filozofia umożliwia nam objąć".
Każda bajka filozoficzna dotyczy odrębnej sytuacji życiowej, z którą możemy się spotkać. Przeczytanie tekstu daje nam możliwość rozważania na różne sposoby rozumienia tej samej kwestii, gdyż bajka przedstawia wielość sposobów reagowania.  Możemy zadziwiać się światem, zdumiewać niektórymi zachowaniami i poszukiwać najwłaściwszego rozwiązania.

Bajka filozoficzna To nie moja sprawa odnosi się do postępowania ludzi, którzy są obojętni na otaczający ich świat. Łatwo jest stwierdzić, że skoro ja nic złego nie robię, to nie ponoszę winy za zło czynione przez innych. Ale czy ktoś, kto nie reaguje na krzywdę bliźniego rzeczywiście pozostaje bez winy? Jako ludzie tworzymy wspólnotę i powinniśmy być odpowiedzialni za siebie nawzajem. Jeśli przepisy ruchu drogowego nakazują pomoc ofiarom wypadku, którego jesteśmy światkami, to tym bardzie powinniśmy pomagać ludziom, którzy są ofiarami "wypadku życiowego".
Wspomniana bajka opisuje zwierzęta, które kilkakrotnie odmówiły wsparcia potrzebującym, twierdząc że to nie ich sprawa. Kiedy same znalazły się w potrzebie zdziwiły się wielce, że nikt im nie chce pomóc.
Należy żyć tak, aby uniknąć sytuacji, w których zostaniemy sami, ponieważ wielokrotnie byliśmy bierni i nie reagowaliśmy na krzywdę innych.
Bierność czyni nas współwinnymi.

Komentarze