Alicja Sinicka "Winna"

Granica poczucia winy leży w nas samych i to my ją wyznaczamy. To od nas zależy czy wejdziemy do głębokiej i niebezpiecznej wody jaką jest życie, czy będziemy tylko dryfować po jej powierzchni, a może ze strachu w ogóle do niej nie wejdziemy. Wszystko zależne jest od naszej wewnętrznej siły, od tego, jak bardzo sobie ufamy. Jeśli wierzymy w to, że jesteśmy dobrzy, to mimo posiadanych niedoskonałości nadal będziemy dobrymi ludźmi. A co się dzieje z człowiekiem, któremu takiej wewnętrznej wiary w siebie zabraknie?
Potrzeba wielu lat pracy, by nauczyć się ponownie widzieć w sobie dobro. Nawet jeśli dogłębnie studiuje się psychologię i przeczytało się wiele książek na temat ludzkiego charakteru, to jeszcze nie znaczy, że jest się specjalistą, który umie uleczyć sam siebie. Potrafimy być wsparciem dla innych, udzielamy im cennych rad, a sami możemy zapadać się w otchłań nicości i strachu przed każdym kolejnym dniem. Dzieje się tak, ponieważ wielokrotnie mamy poczucie winy wmówionej nam przez najbliższych. Ci, którzy otaczają nas na co dzień i na których nam bardzo zależy, najczęściej potrafią nas dogłębnie zranić. To oni wielokrotnie są przyczyną poczucia naszego braku wartości. Z dnia na dzień taki człowiek czuje się coraz bardzie wycieńczony, zamiast wsparcia ze strony rodziców i najbliższych, otrzymuje ciągłą reprymendę i ma poczucie odrzucenia. Brnie w ślepą uliczkę, utwierdzając się w przekonaniu o swoich słabościach i winach.

Alicja Sinicka w swojej powieści pokazuje, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nawet jeśli wydaje się, że jesteś najsłabszą istotą na świecie, to i tak w głębi siebie posiadasz siłę, która tylko czeka na okazję, aby wydostać się na powierzchnię. Podejmowanie decyzji może budzić strach, ale jednocześnie daje ukojenie i poczucie spełnienia. Problemy pojawiające się w życiu każdego człowieka nie są przeszkodą, stresująca jest świadomość, że możemy sobie z nimi nie poradzić. Najlepszą metodą na pokonanie stresu związanego z istniejącymi problemami jest umiejętność szukania właściwego rozwiązania. Należy być otwartym na wiele okoliczności, ale jednocześnie trzeba umieć być niesamowicie czujnym i nie dać się nikomu zaskoczyć. Niestety wiele młodych kobiet okazuje się być niezwykle naiwna i łatwa do manipulacji. Wystarczy przystojny mężczyzna na horyzoncie i już kobieta przepadła.

Winna jest powieścią o typowych problemach, na które natrafia młoda kobieta: brak porozumienia z ojcem, zdrada, zazdrość, podatność na manipulację przez drugiego człowieka oraz poszukiwanie w sobie odwagi do podejmowania trudnych decyzji.

Inspirujące cytaty

Komentarze