Laila Shukri "Jestem żoną szejka"

Patrząc na Polki, które zdecydowały się poślubić szejka, wielokrotnie możemy zastanawiać się co było powodem takiej decyzji? Złośliwi powiedzą, że pieniądze, inni stwierdzą, że to zwykła głupota lub nieopisane zauroczenie. Jedna decyzja, szaleństwo, bogactwo i brak rozwagi w ułamku sekundy mogą odmienić czyjeś życie. Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia? Żony szejków z pewnością odpowiedzą twierdząco. Każda z nich będzie mówiła, że kierowało nią prawdziwe uczucie: wszechogarniające, bezwarunkowe, oszałamiające, absolutne, niezależne od niczego. Dlatego zdecydowały się powiedzieć 'tak', gdy ich wybranek poprosił o rękę. W obecnych czasach nie ma już tematu tabu odnośnie życia w arabskim świecie, każdy zdaje sobie sprawę z czym wiąże się przekroczenie granic pałacu należącego do szejka. A jednak kosztem samej siebie, utratą kontaktów z najbliższymi, kobiety i tak decydują się na ten krok.
Przedślubna sielanka ma się nijak do rzeczywistości. Szejk nigdy nie zmieni swoich przyzwyczajeń oraz zdania na temat kobiet. Dla niego żona zawsze powinna siedzieć w domu, bo tam jest jej miejsce, ma być mu podległa i słuchać jego rozkazów. Jeśli nie będzie zachowywała się odpowiednio, zawsze można ją zabić i wymienić na inny model. Stwierdzenie okrutne, ale prawdziwe i funkcjonujące w arabskim świcie do dnia dzisiejszego.
Żona, która sprawuje się dobrze może wieść całkiem spokojne życie: "ubierałam się w jedną z długich, lejących się sukni z tegorocznych wiosennych kolekcji znanych domów mody (…), zakładałam jeden z moich licznych kompletów biżuterii lśniących diamentami, szafirami lub rubinami, skrapiałam się niezwykle zmysłowymi perfumami i siadałam na tarasie z lekkim drinkiem czekając na mojego ukochanego". Ale były też chwile, kiedy czarny demon zazdrości opanowywał męża, wtedy żona była bita, kopana i gwałcona. Na wiele dni lub tygodni zamykana w pałacu, by ponieść dodatkową karę za jakieś uchybienie. I wtedy do głosu dochodziła samotność - niesamowite uczucie, kto jej nie doświadczył, nie jest w stanie wyobrazić sobie rozdzierającej pustki, gorących łez wylewanych codziennie i bezradności. Nawet w pałacu, gdzie ściany wykładane są drogocennymi kamieniami, a służący jest na każde skinienie, można czuć nieopisaną pustkę i być najsamotniejszym człowiekiem na świecie.
A może to wszystko to kara za chęć prowadzenia próżnego życia. Z jednej strony żona szejka jest taka czuła i wrażliwa na krzywdę innych, dostrzega nieopisaną biedę. Przebywając na Sri Lance czuje się wstrząśnięta wszechobecną nędzą, a jednocześnie w tym samym miejscu, gdzie wzrusza ją ludzka bieda, kupuje sobie najdroższą biżuterię jaka była dostępna w sklepie. Dlaczego nie przeznaczyła wieku milionów dolarów, które wydała na świecidełka, na pomoc ubogim? Jednak natura kobiet jest nieodgadniona.
Książka nie jest napisana poprawnie i jest chaotyczna, ale mimo tego warto ją przeczytać, ponieważ odnosi się do przerażających faktów dotyczących wykorzystywania i torturowania ludzi. Trzeba mieć świadomość co dzieje się za przykrywką luksusu.

Inspirujące cytaty

Komentarze