Remigiusz Mróz "Hashtag"

We współczesnym świecie jednym z elementów w życiu niemal każdego człowieka są media społecznościowe. Dla wielu osób korzystanie z nich jest obowiązkowym elementem codzienności. Oczywiście social media mają wiele zalet jeśli korzystamy z nich rozsądnie,  ułatwiają komunikację i wymianę informacji. Niestety dla niektórych stały się one uzależnieniem i więzieniem. Ludzie, którzy żyją tylko od informacji do informacji publikowanej na facebook'u, po pewnym czasie zaczynają mieć problemy z bezpośrednimi interakcjami z innymi ludźmi. To z kolei doprowadza do wyalienowanie w społeczeństwie. Można mieć tysiące wirtualnych znajomych, a mimo to w prawdziwym życiu będziemy samotni.

Remigiusz Mróz w utworze porusza bardzo aktualny problem dotyczący samotności, wyobcowania oraz tego co dzieje się w psychice człowieka uzależnionego od internetu. Autor odwołuje się do teorii Durkheima, która głosi, że coraz więcej ludzi myśli o odebraniu sobie życia, ponieważ nie czują się akceptowani w społeczeństwie. Oczywiście w świecie wirtualnym takie osoby odnajdują się doskonale, jednak w prawdziwym życiu nie potrafią znaleźć swojego miejsca, są niewidoczne dla społeczeństwa. Samobójstwo dla niech jest swego rodzaju najlepszym i najszybszym sposobem, żeby choć na chwilę zaistnieć w realnym życiu. W wirtualnym świecie, żeby być widocznym, wystarczy tylko użyć hashtag. Jest to graficzny symbol #, który wykorzystuje się do organizowania treści, czyli grupowania do odpowiednich kanałów. Hashtagi są używane przez miliony internautów w social media. Dzięki nim można przeglądać treści związane z wybranym tematem lub wydarzeniem. To właśnie hashtag staje się kluczowym znakiem powieści.
Warto zastanowić się kim  jest współczesny człowiek i jak wygląda jego życie. Może należy się też rozejrzeć, czy gdzieś obok nas nie ma osób, które potrzebują pomocy, bo zagubiły się w życiu i świecie.

Jak dla mnie powieść Hashtag jest literackim bełkotem. Autor porusza bardzo dużo problemów, ale do każdego odnosi się powierzchownie. W książce są tematy dotyczące dziedziny psychiatrii, filozofii, social media i kapitalizmu. Taka mieszanka tworzy z lekka substancję wybuchową. Ale jeśli ktoś lubi twórczość Remigiusza Mroza, zachęcam do lektury.

Inspirujące cytaty

Komentarze