Haylen Beck "Horyzont zła"

Starożytny model rodziny odnosi się do monogamii oraz patriarchatu. Mąż i ojciec mieli władzę i mogli decydować o wielu sprawach. Rolą kobiety było rodzić dzieci i zajmować się domem, w epoce klasycznej niewiasta nie tylko nie posiadała praw obywatelskich, ale była pod pełną władzą mężczyzny. Najpierw był to ojciec, później mąż, od którego była całkowicie zależna.
Role społeczne kobiety i mężczyzny ulegały przeobrażeniom. Z czasem kobieta zaczęła aktywizować się zawodowo i wchodzić w życie społeczne, gospodarcze, kulturalne a nawet polityczne. Zaczęła wkraczać w te sfery, które kiedyś przeznaczone były tylko dla mężczyzn. Istnieją jednak rodziny, w których utarte stereotypy funkcjonują do dziś, ponieważ mąż musi czuć władzę, żeby mógł się nazwać mężczyzną.
Do tego typu problemu, braku równouprawnienia oraz psychicznego osaczenia odnosi się książka Horyzont zła.

Każdy z nas ma jakieś niedoskonałości i to właśnie na nich żerują "ludzie pasożyty". Główna bohaterka powieści stała się ofiarą swojego męża, gdyż ten odkrył jej wszystkie słabe punkty, dzięki temu miał nad nią władzę i mógł nią manipulować. Chodziło mu o to, żeby jak najbardziej namieszać jej w głowie i złamać od środka. Otoczenie miało odbierać ją jako wariatkę, a jej życie miało być oparte na nieustannym strachu, bo w takim stanie łatwiej było nią sterować.
Niekiedy musi minąć wiele lat, muszą zadziałać różne czynniki zewnętrzne, żeby taka osaczona kobieta zrozumiała, że czas poświęcony na małżeństwo był zmarnowany, ponieważ wyssało ono z niej duszę i zrobiło z niej kobietę pustą niczym skorupka. Do takich wniosków trzeba dojrzeć, a to wymaga czasu i odwagi.
Kiedy nadejdzie odpowiednia chwila i kobieta decyduje się na opuszczenie męża sadysty, wydaje się, że może być już tylko lepiej. Jednak życie płata figle i nawet jak jest bardzo źle, to zawsze może być jeszcze gorzej. Jesteśmy marionetkami w rękach losu, który wielokrotnie z nas drwi, jakby chciał sprawdzić na ile może sobie pozwolić.
Manipulowana i ciągle poniżana kobieta wie, że nie może liczyć na nikogo z rodziny, przecież w ich oczach mąż jest ideałem. Pozostają więc stróże prawa. Ale co zrobić, gdy i tutaj dochodzi do rozczarowania, sytuacja pogarsza się z dnia na dzień i obraca przeciwko kobiecie. Jak samotna matka może uratować siebie i tych, których kocha, skoro los wystawia ją na wielką próbę? Jedynym ratunkiem jest prawda, ponieważ: Tylko prawda może człowiekowi pomóc.
Haylen Beck zwraca w książce uwagę na korupcję wśród policjantów. Do czego może doprowadzić niska pensja, brak poszanowania ze strony pracodawcy i złe warunki pracy. Wątek Dark Web,  odnoszący się do forum zboczeńców i pedofilów, dodaje utworowi pikanterii. Książka ukazuje przewrotność ludzkiej natury, chciwość i wewnętrzne zło, ale także wielką miłość matki do dzieci.

Komentarze