Magda Stachula "W pułapce"

Choć droga niedaleka, nie dojdziesz, jeśli do celu nie zmierzasz.

W życiu nic nie dzieje się przypadkiem, możecie nie wierzyć w przeznaczenie, ale ono i tak jest nieuniknione i musi się wypełnić. Są zdarzenia, które dzieją się, czy tego chcemy, czy nie i są ludzie, których spotykamy na swojej drodze życia, w najmniej oczekiwanym momencie. Topos theatrum mundi ma swoje korzenie w filozofii platońskiej i neoplatońskiej, w literaturze wykształcił się dzięki Szekspirowi. Odnosi się do przekonania, że światem rządzą różne siły, które nie zawsze sprzyjają poczynaniom człowieka, który jest marionetką i ma za zadanie odegrać swoją rolę.  Życie to swego rodzaju metaforyczna pułapka, w której lądujemy w momencie przyjścia na świat. Najpierw nasza wolność ograniczona jest przez rodziców, którzy mają prawo podejmować za dziecko decyzje, a później to już tylko igraszka losu, fatum. Przekonały się o tym bohaterki thrillera psychologicznego W pułapce. Zarówno Lisa, jak i Klara, pod wpływem chwili podejmują decyzję, która na zawsze odmienia ich życie. Od tego momentu stają się zupełnie innymi kobietami, ich egzystencja zamienia się w walkę ze strachem.

Wielokrotnie ludzie doświadczają sytuacji, które wydają się bez wyjścia i są traumatyczne. Jak głosi powiedzenie: co nas nie zabije, to nas wzmocni (Fryderyk Nietzsche). Jednak czy zawsze to przysłowie jest prawdziwe? Jeśli jesteśmy wystarczająco silni i przetrwamy przeciwności losu, to okazuje się, że staniemy się jeszcze bardziej odporni, natomiast jeśli jesteśmy słabi - nie przeżyjemy. Zgodnie z filozofią Fryderyka Nietzschego los sam dokonuje segregacji i pozbywa się jednostek słabych.
Magda Stachula w swoim utworze pokazuje czytelnikowi, że można przeżyć wiele i można pokonać różnego rodzaju przeciwności. Trzeba spełnić dwa warunki: być silnym oraz mieć wsparcie w najbliższych. Poprzez kreację jednej z bohaterek - Klarę - autorka uświadamia nam wagę przyjaźni. To właśnie przyjaciółka Klary pomaga jej w trudnych chwilach, ponieważ dziewczyna nie może liczyć na swoich rodziców. W tym najważniejszym dla niej momencie dom kojarzy jej się ze strachem, poniżeniem i brutalnością. Dziewczyna za wszystko obwinia ojca, który nie wychował jej, on ją wyhodował na kobietę pełną winy i grzechu. Pochodząca z takiego domu bohaterka nie potrafi budować prawdziwych relacji z mężczyznami, nie jest przy nich sobą, gra, zakłada maskę, próbuje być kimś innym.
W pułapce jest kolejnym utworem, który odnosi się do nieprzewidywalności życia oraz potrzeby bliskości drugiego człowieka i wsparcia. Odizolowani, bez pomocy innych ludzi, bez uczucia miłości, przyjaźni, nie jesteśmy w stanie przetrwać.

Komentarze