Wayne W. Dyer "Pokochaj siebie"

Wielu ludzi dąży do osiągnięcia szczęścia i satysfakcji, jednak im bardziej się starają, tym bardziej stają się agresywni i pozbawieni chęci życia, coraz mniej wierzą w siebie. Okazuje się, że jedynym lekarstwem  na niskie mniemanie o sobie jest duża dawka miłości własnej. Żeby osiągnąć pełnię szczęścia i wiarę w siebie należy wziąć kilka elementów pod uwagę. Jeśli nasze ciało jest niedoskonałe, to nie oczekujemy, że z dnia na dzień uda nam się osiągnąć sylwetkę zawodowego atlety. Wiemy, że tego typu działania wymagają nakładu pracy i są długotrwałe. Tak samo jest z umysłem, który potrzebuje czasu, by zmienić podejście do świata.
Połączenie ciężkiej pracy, zdrowego rozsądku, humoru i pewności siebie jest podstawą szczęśliwego życia.
Szczęśliwy człowiek potrafi cieszyć się ze swojego życia i korzysta z każdego dnia w każdym jego momencie. Żeby osiągnąć taki stan, trzeba umieć kontrolować swoje myśli. Wierzysz, że to okoliczności i ludzie czynią cię nieszczęśliwym, ale tak nie jest. To ty czynisz się nieszczęśliwym! Poprzez myśli o ludziach, rzeczach czy sytuacjach. Należy skoncentrować się na chwili bieżącej i odciąć się od przeszłości, której i tak już nie zmienimy. Życie chwilą jest podstawą efektywnego życia. Niech nie obchodzi cię to co robią i mówią inni, żyj własnym życiem, rozwijaj się, by stawać się lepszym i wzbogacać swoje wnętrze. Kochaj innych i siebie! Jeśli potrafisz kochać siebie, to znaczy że umiesz też obdarować tym uczuciem innych ludzi. A to znaczy, że pozwalasz im na bycie kimkolwiek zechcą, na spełnianie ich własnych marzeń. Bardzo często rodzicom wydaje się, że dziecko jest ich własnością niczym przedmiot i należy do nich: zamiast pomagać swoim dzieciom, aby same rozwiązywały swoje problemy oraz rozwijały samodzielne myślenie i wiarę w siebie, rodzice mają skłonność do traktowania dzieci jak swojej własności. W takiej sytuacji nie ma się co dziwić, że dziecko nie wierzy w siebie i nie ma poczucia własnej wartości. Często rodzice wymuszają na dzieciach poczucie winy za rzeczy dokonane, a to przecież wywołuje bezużyteczne emocje i doprowadza do depresji. Jak nazwać kogoś, kto spłodził i urodził dziecko, a później niszczy jego poczucie wartości? Nie tylko niektórzy rodzice nie potrafią odpowiednio wychowywać dzieci, szkoły też nie radzą sobie zwłaszcza z osobami, które przejawiają niezależne myślenie. Szkoła ma za zadanie realizować program, wpychać ucznia w narzucone normy i formy. Jednostka samodzielna, niezależna i inteligentna może być niebezpieczna dla społeczeństwa, dlatego też odgórnie wymyślono reguły, według których należy kształtować młodego człowieka.
Bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie wyniesione z domu i to w jaki sposób rodzice nas ukształtowali. Jeśli wierzysz w siebie, to nie istnieje nic, czego nie byłbyś w stanie zrobić. Przy właściwym wsparciu ze strony najbliższych będziesz mógł w dorosłym życiu głosić hasło niczym jedna z celebrytek: niemożliwe nie istnieje! Pamiętaj, że porażka tak naprawdę nie istnieje, to jedynie opinia drugiej osoby, jak powinno wyglądać określone działanie. Nawet jeśli coś ci się nie uda, to jeszcze nie jest powód do załamania: niepowodzenie może być pouczające, czasem może być wręcz bodźcem do pracy i poszukiwań. Można je nawet uznać za sukces, jeśli wskazuje drogę do nowych odkryć.

Inspirujące cytaty

Komentarze