Sam Carrington "Następna dziewczyna"

Następna dziewczyna to thriller psychologiczny, który przedstawia świat z punkt widzenia ofiary, a nie mordercy.

Pewnego razu policja odstawia do domu prawie nieprzytomną nastolatkę. Rodzice są załamani, ponieważ dziewczyna nic nie pamięta z ubiegłej nocy. Czy była aż tak pijana, czy może był inny powód takiego zachowania? Książka ukazuje bezmyślność młodych ludzi, którzy przedkładają w życiu imprezowanie nad rozsądek. Nadmiar alkoholu i inne używki doprowadzają do tragedii. W takiej sytuacji zawodzą nawet przyjaciele, którzy nie zatroszczyli się odpowiednio o swoją koleżankę. Utwór może być lekcją pokory dla tych, którzy nie znają umiaru, granic i nie potrafią wzajemnie się wspierać.

Powieść porusza też bardzo ważny problem dotyczący bezmyślnego korzystania z internetu. Jest to nieskończone źródło wszelkich informacji, ale nieumiejętne przefiltrowanie ich może skrzywdzić nie tylko nas, ale także naszych bliskich.  Dziewczyny ufają nieznajomym, podają swoje dane, co jest pożywką dla mordercy czy psychopaty. Nigdy nie mamy pewności kto kryje się po drugiej stronie, dlatego też trzeba być szczególnie ostrożnym podczas przekazywania jakichkolwiek danych. Ktoś powie, że to takie oczywiste i wszyscy o tym wiedzą, to dlaczego nie wszyscy stosują się do tych zaleceń w praktyce i często dochodzi do tragedii?

Jedną z bohaterek utworu jest matka, która cierpi na agorafobię*. Kobieta chce pomóc swojej córce, ale jak na osobę dorosłą zachowuje się bardzo niedojrzale. Podejmuje decyzję, że nie będzie informowała policji o swoich domysłach. Wszystko co wie, utrzymuje w tajemnicy. Problem z tajemnicami jest taki, że rzadko nimi pozostają. W końcu wszystko wychodzi na jaw. Nie można w nieskończoność ukrywać przeszłości
Nadmierna opiekuńczość i troska nie zawsze wychodzą dziecku na dobre. Do czego może posunąć się matka, żeby "uchronić" własną córkę?


*Agorafobia (stgr. αγοράφόβος) – irracjonalny lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, wejściem do sklepu, tłumem, miejscami publicznymi, samotnym podróżowaniem, wywołany obawą przed napadem paniki i brakiem pomocy. Częstą cechą epizodu jest występowanie lęku napadowego.

Komentarze