Katarzyna Kołczewska "Odzyskać utracone"

Po dziesięciu latach pobytu na Syberii Miranda wraca do domu. Przez cały ten czas marzyła o tym, żeby spotkać się z rodziną i odzyskać utracone lata. Spokój, o którym śniła, okazał się niemożliwy do osiągnięcia. Dziewczyna dowiaduje się, że jej ukochany ojciec nie żyje, a matka zmieniła się i jest inną kobietą, której Mirusia nie potrafi kochać, wręcz żywi do niej nienawiść. Matka wychodzi z założenia, że dzieci należy chronić przed rodzinnymi tajemnicami. Ale czy jest to dobre rozwiązanie? Czy córka nie ma prawa wiedzieć co wydarzyło się w przeszłości? Czy matka nie powinna wytłumaczyć jej ile siebie poświęciła, żeby zapobiec zsyłce?

Utwór odnosi się do tematyki wojennej, zabiera czytelnika na wycieczkę, podczas której dowiadujemy się, że władza komunistyczna nigdy się nie myli. Co raz zostało postanowione, nie może zostać zmienione. Podczas wyprawy po poszczególnych stronach utworu odkrywamy też stosunki  rodzinne, a także zmiany, jakie dokonały się w ludziach podczas wojny. Mamy tutaj odniesienie do  trudnych relacji matki i córki, dzięki nagromadzonym emocjom, które zasiedliły głębię duszy ludzkiej i niczym choroba niszczą wnętrze człowieka. W życiu każdego z nas pojawiają się trudności, ale nawet najtrudniejsze sprawy można przedyskutować, milczenie nie jest rozwiązaniem problemu.

Wojna zmienia ludzi. Jedni chcą opowiadać o przeszłości, gdyż tylko w ten sposób mogą oczyścić się wewnętrznie, inny potrzebują czasu, żeby móc swobodnie mówić o pewnych wydarzeniach. Nie można jednoznacznie ocenić czyj los był gorszy, ponieważ ciężko żyło się wszystkim.

Odzyskać utracone to powieść przepełniona bólem, niezrozumieniem, nienawiścią oraz chęcią pogodzenia się z przeszłością. Utwór, który ukazuje, że czasami trzeba pogodzić się z tym co nas spotkało i kroczyć dalej ścieżką życia. Nie można cofnąć czasu i zmienić biegu wydarzeń, ale można pomyśleć o tym, jak będzie wyglądała nasza przyszłość.

Powieść została napisana w oparciu o wspomnienia rodzinne, jest to historia o konieczności dokonywania dramatycznych wyborów, walce o przetrwanie i tragicznych skutkach podejmowanych działań.

Komentarze