Anna Szafrańska "Widmo grzechu"

Widmo grzechu to powieść z gatunku New Adult.
Świat przedstawiony w utworze odbiega trochę od polskiej rzeczywistości. Mamy tutaj do czynienia z bohaterami, którzy są młodzi, piękni i bajecznie bogaci. Chodzą do najlepszej szkoły, która ukazana jest na wzór amerykańskiego liceum.
Główną bohaterką utworu jest nastoletnia Nel, która jest uroczą dziewczyną, wzorową uczennicą oraz wymarzoną córką. Dlaczego tak jest? Otóż wspomniana osoba robi wszystko to, czego oczekują od niej inni. Taka postawa sprawia, że dla obserwatora z zewnątrz jest ona ideałem. A co dzieje się w duszy i sercu bohaterki? Czy jest szczęśliwą osobą? Sposób myślenia i postępowania Nel zmienia się w momencie, gdy w jej życiu pojawia się Kraszewski. Kim on jest? Dlaczego nie wolno jej się z nim spotykać? Dziewczyna ma dylemat - czy powinna iść za głosem serca i gorącą, pożerającą ją od środka miłością, czy słuchać rodziców, podporządkować im się i być ukochaną córeczką, ale w głębi duszy nieszczęśliwym człowiekiem.
Na podstawie działań bohaterki możemy wyciągnąć wnioski i zrozumieć, że nasze życie to nasza wola i nasze wybory, i nikt nie powinien podejmować za nas żadnych decyzji. Jeśli do tej pory żyliśmy tak, żeby uszczęśliwić innych, to znaczy że byliśmy zastraszeni i wykorzystywani. Ludzie wykorzystują naszą dobroć, uległość i chęć niesienia pomocy. Takie działanie jest dla nas zgubne. Chcemy się przypodobać innym, a zatracamy samych siebie, stajemy się marionetkami w rękach innych.
Nel zrozumiała, że przyjaźń jest wtedy, kiedy bezwarunkowo ufasz i wierzysz drugiej osobie. Jeśli którykolwiek z wymienionych elementów nie zostanie spełniony, to czy faktycznie ludzie otaczający nas są naszymi przyjaciółmi? Może warto zrobić selekcję i zastanowić się, czy ktoś chce naszego dobra, czy chce dobrze dla siebie. Takie rozeznanie w otaczających nas ludziach pozwoli uniknąć nam w przyszłości wielu rozczarowań.

Na szczególną uwagę zasługują cytaty, które poprzedzają każdy rozdział. Przytoczone słowa są tak dobrane, że skłaniają czytelnika do zastanowienia się nad problemem. Zdania zaczerpnięte od innych pisarzy i poetów są tłem do akcji z kolejnego rozdziału.

Komentarze